+42 633 53 73

Wybór zabezpieczeń antykorozyjnych

Dobór odpowiedniego rozwiązania

Dobór odpowiedniego sposobu zabezpieczenia antykorozyjnego powinien być poprzedzony dokładną analizą wymagań. Przed przystąpieniem do wdrażania nowych rozwiązań dla danego projektu, należy określić wszystkie czynniki korozyjne oddziaływujące na detal. Czynniki te warunkuje rodzaj użytego materiału, sposób jego obróbki, użyte płyny technologiczne, opakowanie zbiorcze oraz sposób transportu i magazynowania u klienta. Poniżej przedstawiono kilka kroków pomocnych przy doborze odpowiedniego zabezpieczenia antykorozyjnego. Inżynierowie Zerust®/Excor® pomogą Ci dobrać rozwiązanie dostosowane do potrzeb Twojej firmy.

 

Preparaty Zerust®/Excor® dla ochrony krótkoterminowej

Preparaty antykorozyjne i opakowania Zerust®/Excor® dostarczają ochrony krótkoterminowej dedykowanej dla producentów części i komponentów stalowych, aluminiowych lub innych metali kolorowych. Detale zabezpiecza się głównie na okres pomiędzy kolejnymi etapami produkcyjnymi (np. proces obróbki i hartowania), w czasie transportu (transport, morski, lotniczy, samochodowy) lub w trakcie dłuższego magazynowania. Do dyspozycji w tym zakresie są różnego rodzaju preparaty konserwujące – od płynów na bazie wody i  dodatków technologicznych, poprzez oleje mineralne, rozpuszczalnikowe oraz cięższe smary, woski, opakowania antykorozyjne VCI lub emitery lotnych inhibitorów korozji.

 

Wybór odpowiedniego zabezpieczenia antykorozyjnego

Preparaty konserwujące Zerust®/Excor® dzielą się ze względu na rodzaj użytej bazy, czas ochrony, siłę oddziaływania oraz bezpieczeństwo użycia i normy środowiskowe.

Zalety:

  • Ekonomiczne rozwiązanie
  • Szybkość w procesie nakładania powłoki
  • Możliwość nanoszenia powłoki w zależności od wymagań: zanurzeniowo, natryskowo, poprzez malowanie części lub powierzchni
  • Detal jest chroniony jednakowo w każdym momencie; możliwość zabezpieczania w trakcie eksploatacji

 

Zestawienie preparatów antykorozyjnych Zerust®/Excor®

Linia produktów antykorozyjnych Zerust® Axxatec™

Preparaty na bazie wody: Produkty z serii Axxatec™ charakteryzują się najniższym spośród dostępnych środków, poziomem zabezpieczenia detali – służą do konserwacji międzyoperacyjnej, krótkoterminowego magazynowania lub jako wsparcie dla innych rozwiązań (np. opakowania VCI). Ze względu na użytą bazę nie pozostawiają tłustej powierzchni przez co są łatwe w oczyszczaniu, wydajne i ekonomiczne.

Preparaty olejowe Zerust® Axxanol™

Głównym sposobem podziału preparatów olejowych jest rodzaj użytej bazy.

Preparat na bazie oleju mineralnego Preparat na bazie rozpuszczalnika Preparat z dodatkiem VCI
Wysoki punkt zapłonu
Bezpieczne dla użytkownika
Nie tworzą wybuchowych oparów
Dłuższy czas ochrony
Tworzą cienką, nieoleistą warstwę ochronną
Łatwe w usuwaniu
Posiadają zdolność wypierania wody
Wydajne (ok. 100m2/ litr)
Ekonomiczne
Podwójna ochrona, film olejowy wspierany przez technologię VCI
Ekonomiczne w zamkniętych przestrzeniach, takich jak butle, zbiorniki, profile zamknięte

Smary i woski Zerust® Axxanol™

Smary i woski Zerust®/Excor® należą do najsilniejszych preparatów antykorozyjnych. Jako jedyne nadają się do ochrony elementów narażonych na oddziaływanie czynników atmosferycznych – nawet do 3 lat. Preparaty dzielą się ze względu na współczynnik NLGI, sposób ich nanoszenia oraz długość i sposób ochrony.

  Z-MAXX™ Spray-G™ Axxacoat90™
Konsystencja: Stała Półpłynna Stała
Sposób nanoszenia: Malowanie, pędzel Natryskowo Pędzel
Powłoka: Stała, mokra Mokra Sucha, twarda
Zalety: Właściwości smarne – NLGI 2
Długi czas ochrony
Łatwy w nanoszeniu
Wydajny
NLGI 0
Długi czas ochrony (3 lata)
Sucha powłoka –
nie przyciąga zanieczyszczeń

Preparaty i płyny technologiczne Zerust® Axxawash™, Axxavis™

Zerust®/Excor® posiada linie produktów dedykowanych do kontroli procesów produkcyjnych i płynów eksploatacyjnych. Kontrola etapów produkcyjnych jest szczególnie ważna przy projektowaniu rozwiązań antykorozyjnych. Brak kontroli kąpieli myjącej jest przyczyną 80% reklamacji na korozję w przemyśle automotive. Posiadamy w ofercie środki przygotowujące wodę technologiczną do procesów mycia, prób szczelności, zabezpieczeń antykorozyjnych oraz innych procesów produkcyjnych.

Opakowania antykorozyjne VCI

Materiały zawierające lotne inhibitory korozji VCI (Volatile Corrosion Inhibitor) – sposób konserwacji wykorzystywany głównie w przemyśle automotive. Do zabezpieczania wyrobów stosuje się wszelkiego rodzaju zaimpregnowane materiały opakowaniowe takie jak: papier, folia, torebki i worki, folia stretch, opakowania plastikowe oraz kartony, folie termokurczliwe i barierowe.

Zalety:

  • Czysta ochrona, brak konieczności mycia i rozkonserwowywania zabezpieczonych części;
  • Zabezpieczenie dopasowane do kształtu opakowania zbiorczego – kartonu, skrzyni, palety;
  • Brak konieczności wdrażania nowego procesu produkcyjnego;
  • Spełnia normy bezpieczeństwa i normy środowiskowe;